Zapalarki do gazu – charakterystyka i zastosowanie
Zapalarki do gazu to niezbędne narzędzia, które ułatwiają rozpalanie palników gazowych w kuchniach domowych, biurowych czy na działkach. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie iskry służącej do wzniecania ognia na palniku. W związku z tym stanowią one bezpieczne i wygodne rozwiązanie dla użytkowników, którzy korzystają z instalacji gazowej.
Budowa i rodzaje zapalarek
Wyróżniamy kilka typów zapalarek do gazu, które różnią się między sobą pod względem budowy oraz sposobu działania. Ogólnie rzecz biorąc, zapalarki składają się z obudowy, mechanizmu generującego iskrę, przewodu oraz elektrody. Tym co różni tradycyjne zapalniczki od zapalarek jest długość - płomień powstaje w odległości kilku lub nawet kilkunastu centymetrów od dłoni, dzięki czemu ryzyko poparzenia zostaje zminimalizowane.
Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje zapalarek, czyli płomieniowe i żarowe. Zapalarka płomieniowa używa metody zapłonu z użyciem iskry. Natomiast zapalarka żarowa działa na podstawie efektu termicznego. W tym przypadku nie ma iskry - zamiast tego, żarnik żarzy się czerwono na skutek przepływu prądu elektrycznego, co zapewnia źródło ognia.
Zastosowanie zapalarek do gazu
Głównym zastosowaniem zapalarek do gazu jest oczywiście wzniecanie ognia na palnikach gazowych. Dzięki nim użytkownik nie musi korzystać z zapałek, które mogą prowadzić do poparzeń czy pożarów. Zapalarki do gazu są bardzo wygodne w obsłudze, ponieważ wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby uzyskać iskrę i rozpalić palnik.
Poza kuchniami domowymi i biurowymi, zapalarki do gazu sprawdzają się również na przykład w campingach czy na działkach. Są one niezastąpione podczas grillowania czy gotowania na ognisku, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej kuchenki gazowej. Zapalarki tego typu są wyposażone w dłuższy przewód oraz elektrodę, co pozwala na łatwiejsze osiągnięcie trudno dostępnych miejsc.